Rozejm bożonarodzeniowy

Kiedy po zabójstwie arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie wybuchła Wielka Wojna, większość obywateli i rządzących krajami zaangażowanymi w konflikt myślała, że „nasi chłopcy wrócą na święta do domu”. Tymczasem grudzień 1914 roku zastał żołnierzy Ententy i Państw Centralnych na zachodnim froncie w okopach. Od dłuższego czasu trwał impas, który miał potrwać aż do 1918 roku. Za metry ziemi żołnierze musieli płacić wielką cenę we krwi.

Foto: Pixabay.com

Wojna trwała już dłuższy czas, ale to co zdarzyło się niedaleko Ypres (Ieper - miasto w Belgii), znanego raczej z pierwszego użycia gazów bojowych, czego dokonali Niemcy w 1915 roku, było wyjątkowe. Żołnierze wyszli ze swoich okopów nie przy akompaniamencie artylerii i strzałów, ale kolęd, aby podać sobie ręce w geście bożonarodzeniowego pojednania i chwilowego rozejmu.

Zamiast wrogów zobaczyli w sobie ludzi, wymienili się drobnymi podarunkami, zaśpiewali kolędę, którą wszyscy znali - pomimo innego języka, melodia „Cichej nocy” jest rozpoznawalna i można ją śpiewać, tak po polsku, jak i po niemiecku, skąd pochodzi, jak również - rzecz jasna - po angielsku.

Żołnierze rozegrali nawet mecz piłki nożnej, który Niemcy wygrali z Anglikami 3:2. Pomnik upamiętniający ten mecz znajduje się w Liverpoolu obok kościoła św. Łukasza, a Paul McCartney napisał piosenkę „Pipes of peace”. Nie spodobało się to dowództwu, które chciało zapobiec brataniu się z żołnierzami strony przeciwnej, więc zapobiegło podobnym inicjatywom, a pojednanie nie przetrwało do 1 stycznia.

Zwykli żołnierze pokazali jednak to, czego chcę życzyć Państwu właśnie w Nowym Roku: aby widzieć człowieka w drugiej osobie, z którą nieraz nie jest nam po drodze oraz zdobywać się na akty miłości i serdeczności - mimo tego, co nas dzieli. Pełnego miłości, serdeczności i pokoju Nowego Roku życzy Igor Wieczorek, przewodniczący Koła Naukowego Prawa Wojskowego i Konfliktów Zbrojnych TBSP UJ.

Redakcja SD24 przyłącza się do życzeń!

Ostatnio opublikowane: