SZKOLENIA/PRAWO
1. Odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w trakcie konfliktu zbrojnego
Cele:
Celem szkolenia jest nabycie umiejętności rozwiązywania problemów w toku międzynarodowych i niemiędzynarodowych konfliktów zbrojnych, napięć i niepokojów wewnętrznych.
Działanie w rejonie konfliktu zbrojnego stawia przed jego uczestnikami wymóg znajomości metod i właściwych środków walki zbrojnej. Nieprzestrzeganie tych zasad wiąże się z powodowaniem nieuzasadnionych strat ludzkich szczególnie wśród ludności cywilnej, szkód w mieniu i dobrach kultury. Naruszenie obowiązujących norm może powodować popełnienie zbrodni międzynarodowych i implikować odpowiedzialność jednostek fizycznych i państw.
Słuchaczom zostanie przedstawione pojęcie odpowiedzialności za naruszenia MPHKZ, kształtowanie się odpowiedzialności karnej osób fizycznych za zbrodnie międzynarodowe. Odpowiedzialność karna za naruszenia MPHKZ przed trybunałami międzynarodowymi i przed sądami krajowymi, w tym zagadnienie odpowiedzialności przełożonego i dowódcy za działania swoich podwładnych oraz pozostała tematyka implikowana przez dokonane zbrodnie międzynarodowe.
Szczegóły:
2. Systemy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości zajmujące się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i zorganizowanej, w wybranych państwach Unii Europejskiej cz. 1
Cele:
-
Omówienie systemu organów wymiaru sprawiedliwości we Francji.
-
Zapoznanie się z systemem organów wymiaru sprawiedliwości w Niemczech.
-
Przestawienie systemu organów wymiaru sprawiedliwości w Hiszpanii.
-
Prezentacja specyfiki systemu wymiaru sprawiedliwości we Włoszech.
Szczegóły:
3. Współpraca państw członkowskich Unii Europejskiej w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i zorganizowanej. Wybrane regulacje prawne.
Cele:
-
Wskazanie przepisów traktatowych Unii Europejskiej w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej i przestępczości gospodarczej
-
Przybliżenie politycznych programów współpracy Państw członków Unii Europejskiej w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej i gospodarczej.
-
Omówienie wybranych przepisów prawa Unii Europejskiej odnoszących się do zwalczania przestępczości zorganizowanej i gospodarczej.
-
Ukazanie i wyszczególnienie innych działań państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej w tym zakresie tematycznym
Szczegóły:
4. Teoria i doktryna dotycząca przestępczości gospodarczej. Zarys problemu.
Cele:
-
Wskazanie źródeł, pojęć i definicji przestępczości gospodarczej.
-
Przybliżenie problematyki przestępczości gospodarczej funkcjonującej w opracowaniach dla potrzeb policji. Problemy definicyjne i praktyczne, omówienie i ocena wybranych opracowań.
-
Zapoznanie z zakresem problematyki przestępczości gospodarczej w opracowaniach merytorycznych przygotowanych dla potrzeb Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
-
Ukazanie problematyki przestępczości gospodarczej w programach szkoleniowych dla Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
-
Wyszczególnienie przestępczości gospodarczej jako istotnego zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego państwa w opracowaniach dla sędziów i prokuratorów.
Szczegóły:
5. Postawy metodologiczne badań nad przestępczością gospodarczą, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw popełnianych na szkodę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
Cele:
-
Omówienie aspektu teoretycznego i praktycznego tematów bloku szkoleniowego z zakresu bezpieczeństwa finansowego i zwalczania przestępczości gospodarczej.
-
Przeprowadzenie analizy terminologicznej .Jednolita siatka pojęciowa jako istota znaczenia tematu.
-
Wskazanie projektów badawczych i opracowań w tym zakresie.
-
Metodyka badań, opracowań i działań dotyczących zwiększenia poziomu bezpieczeństwa finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem Sił Zbrojnych RP.
Szczegóły:
6. Jak bronić się przed korupcją? Rozwijanie świadomości o zagrożeniach korupcyjnych –
aspekty prawne i kryminologiczne
Cele:
-
Opanowanie aktualnego rozumienia pojęcia korupcji oraz zobrazowanie wynikających z niej zagrożeń.
-
Poszerzenie wiedzy na temat przyczyn dopuszczania się przestępstw korupcyjnych oraz regulacji prawnych ich dotyczących.
-
Zwrócenie uwagi na praktyczne możliwości wystąpienia sytuacji korupcyjnych oraz wyczulenie pracowników podmiotu szkolonego na zagrożenia etyczne i karne z nimi związane.
-
Opracowanie procedury postępowania w sytuacji pojawienia się propozycji korupcyjnej wobec pracownika podmiotu szkolonego.
-
Ocena zagrożenia korupcyjnego dla podmiotu szkolonego oraz zaproponowanie rozwiązań zmniejszających to ryzyko.
Szczegóły:
7. Metody działania sprawców popełniających przestępstwa gospodarcze na szkodę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Cele:
Omówienie aspektu teoretycznego i praktycznego metod działania sprawców popełniających przestępstwa gospodarcze na szkodę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustalonych prawomocnymi wyrokami stanów faktycznych spraw karnych w tym zakresie.
Szczegóły:
8. Podstawowe wiadomości z zakresu semiotyki, elementarne pojęcia z zakresu logiki formalnej i wybrane zagadnienia z metodologii nauk.
Cele:
Przyswojenie znajomości podstawowych wiadomości z zakresu semiotyki, elementarne pojęcia z zakresu logiki formalnej i wybrane zagadnienia z metodologii nauk. Umiejętności pracy myślowej specjalisty z dziedziny bezpieczeństwa, zastosowania zasad logiki praktycznej do stworzenia systemu sprawnego myślenia i argumentowania.
Szczegóły:
9. Prawidłowe gromadzenie materiału dowodowego niezbędnego do wydawania opinii w postępowaniu karnym w sprawach dotyczących przestępczości gospodarczej. Biegły w procesie karnym dotyczącym przestępczości gospodarczej.
Cele:
-
Omówienie aspektu teoretycznego i praktycznego metod prawidłowego gromadzenia materiału dowodowego niezbędnego do wydawania opinii w postępowaniu karnym w sprawach dotyczących przestępczości gospodarczej.
-
Przedstawienie roli biegłego w procesie karnym dotyczącym przestępczości gospodarczej.
Szczegóły: