CYBERBEZPIECZEŃSTWO Z ELEMENTAMI AUDYTU BEZPIECZEŃSTWA SIECI
Celem projektu jest przekazanie umiejętności rozumienia zjawisk zachodzących w sieci i opracowanie standardowych list kontrolnych umożliwiających identyfikację potencjalnych zagrożeń.
Efektem projektu będzie zdefiniowanie standardowych, prostych w użyciu checklist umożliwiających sprawną weryfikację poziomu bezpieczeństwa komputerów i sieci, oraz opracowanie podstawowych narzędzi w formie materiałów elektronicznych i papierowych pozwalających samodzielnie przechodzić powtarzalne procedury sprawdzające.
Dokumenty będą gotowymi standardami możliwymi do bezpośredniego zastosowania w większości ośrodków odpowiedzialnych za sprawne zarządzanie sytuacjami kryzysowymi (administracja państwowa i samorządowa, infrastruktura krytyczna, przedsiębiorstwa i firmy). Materiały zostaną dostosowane do upowszechnienia (szkoły, ośrodki lokalne, mieszkańcy itd.).
Forma zajęć – wykłady, ćwiczenia i prace samodzielne.
Grupy – 12 osób w ramach wykładów z podziałem na dwa zespoły po 6 osób w ramach ćwiczeń i realizacji konkretnych tematów.
Projekt zostanie zakończony specjalistycznym testem przeprowadzonym przez stowarzyszenie Security Direct, po którym studenci otrzymają (lub nie – w zależności od wyników) właściwy certyfikat potwierdzający umiejętności:
-
Praktycznego wykorzystania i modyfikacji opracowanych standardów.
-
Rozumienia istoty i sposobu funkcjonowania sieci.
-
Rozumienia istoty funkcjonowania społeczności sieciowych.
-
Bezpiecznej komunikacji w sieci.
-
Monitoringu treści i źródeł w sieci.
-
Rozumienia zjawisk manipulacji, fałszerstw i oszustw w sieci.
-
Rozumienia zjawisk o charakterze propagandowym.
-
Odpowiedzialności za działania podejmowane w sieci.