BROŃ

05.08.2020

Podstawowym problemem stało się nie zdobycie informacji, ale jej prawidłowa selekcja. I to jest już zadanie o wiele trudniejsze, przekraczające możliwości „normalnie nieprzygotowanego” człowieka. Posiadanie zbioru luźnych informacji daje satysfakcję i pewność własnej wartości, którą możemy eksponować dalej, życzliwie dzieląc się swoją mądrością. Fora tworzą swoje grupy, grupy tworzą społeczności, itd... obiegi zamykają się i.....

19.07.2020

W tym miejscu, najwłaściwszy będzie cytat z opowiadania Sławomira Mrożka Ptaszek Ugupu. Jest to fragment dialogu dwóch badaczy dziewiczej dżungli, próbujących określić relacje i związki występujące w przyrodzie:

– To ciemność! – mówiłem. – Ach, gdybym wiedział, gdzie w tym świecie nagiej żądzy i głodu jest miejsce człowieka! Co pan o tym sądzi?

– A bo ja wiem... – odparł sennie porucznik. 

Żyjemy, z jednej strony, w ciekawych cza...

07.07.2020

Broń jednym szkodzi... a drugim pomaga... Urocze, oczywiste i zarazem niepokojące stwierdzenie.

Broń może pomóc pod jednym warunkiem: rzeczywistego zrozumienia, że broń to tylko i wyłącznie przedmiot – niewielkie urządzenie z prostą, dziewiętnastowieczną automatyką. W broni nie ma nic więcej. Broń nigdy sama nie strzela, nawet raz w roku. Nie powoduje wypadków, nikomu nie grozi i do niczego nie zmusza. 

Wszystko, czym jesteśmy s...

07.06.2020

Ciekawe, skąd biorą się dziwaczne i głupie pomysły? Ale jeszcze ciekawsze jest, w jaki sposób takie pomysły wkradają się do naszego życia, są akceptowane, otrzymują wsparcie lub są po prostu zwyczajnie tolerowane?

Co to ma wspólnego z naszym bezpieczeństwem? Mnóstwo, ponieważ każda zmiana porządku, w którym funkcjonujemy, zmusza do reakcji. Wymusza zachowania mające bezpośredni wpływ na naszą sytuację. Każe nam dostosować się,...

31.05.2020

Zawodowe wojsko jest drogie, bo profesjonalni wojownicy wymagają wielu szkoleń, odpowiedniego wynagrodzenia i wysoce rozwiniętej sieci wsparcia, ale odpłacają za tę inwestycję motywacją, poświęceniem i zdobytymi umiejętnościami. Ale do tego trzeba dojrzeć i patrzeć dalej, poza własne kadencje. To jest sytuacja niewdzięczna i podejmując decyzje dzisiaj, możemy mieć pewność, że wstęgi przetną i szampana wypiją już inni, zaliczaj...

25.05.2020

W procesie szkolenia żołnierzy, szczególnie grup przeznaczonych do „normalnych” zadań, absurdem jest mówienie o nauce „sztuk walki”. Jest to po prostu nauka zabijania. Warunkowanie. Celem żołnierza jest wykonanie zadania i przeżycie. W jednostkach „bardziej specjalnych” zadania są „bardziej złożone” i cele mogą być inne. 

Istota szlachetnej rywalizacji sportowej na macie, czy w ringu nie przenosi się w żaden sposób na realia dz...

Please reload

  • YouTube
  • Twitter Ikona społeczna
  • Facebook Social Ikona